Начало
Делтапланеризъм
Парапланеризъм Места Екипировка Галерия Форум
Парашутизъм
Сърф
      За европейския (придънен) подводен риболов, според мен по-подходящи са камуфлажните десени с преобладаващ зелен цвят. Както вече бе отбелязано, неопреновият костюм е един от най-нетрайните елементи от екипировката на гмуркача, а едновременно с това е вероятно и най-скъпият. Тъй като е изработен от синтетична гума, редица атмосферни фактори влияят крайно негативно върху него. Предлагам някои съвети за съхранение и ежедневно ползване на неопрена. При съхранение извън активния сезон, костюмът следва да бъде оставян в гардероб на закачалка. Сгъването му би оставило трайни гънки по материала. Трябва да се ползват закачалки със широки рамене, за да не се впиват (и дори разкъсат) рамената им в материала. такива закачалки могат да се намерят на пазара, но в случай, че не успеете да си набавите, поставете между неопрена и закачалката някаква дебела стара дреха. В активния сезон е задължително да се използва сак за екипировка, в който костюмът се носи сгънат. Издърпайте нагоре ръкавите и крачолите от вътрешната страна (все едно искате да обърнете костюма наопаки) до около 3/4 от дължината им. Внимавайте циповете да не се опират до гол неопрен, защото могат да оставят постоянен отпечатък.
     Често родните харпунджии използват нарочна пластмасова каса за риба или просто правоъгълен леген, който стои в багажника на колата и служи основно за пренасяне на мокрия неопрен. Ако сте с компания на плажа, никога не оставяйте неопрена на слънце. Дори отцеждането и изсушаването му би следвало да става на сянка.
      Слънцето е основен враг на всяка гума. Освен, че съсипва самия неопрен, то избелва и цветовете. Не оставяйте неопрена на пясъка – колкото и да са фини, песъчинките полепват по неопрена и при триене могат да предизвикат микро-наранявания, които да се превърнат в сериозни разкъсвания. Ако костюмът ви е бил на док твърде дълго, може да ви се стори, че се е свил. На практика, това най-често се дължи на загуба на еластичност от дългото бездействие. Проблемът ще бъде отстранен ако накиснете костюма във вода за по-продължително време (6-8 часа) преди първото гмуркане. Това е и подходящ момент за пране и дезинфекция! Неопренът не бива да се почиства с обичайните препарати за почистване на дрехи. Съществуват прахове и шампоани произведени специално за неопрени, които не само почистват, но и дезинфекцират, но те са твърде скъпи и не се намират в България. Поради липса на алтернатива, аз се доверявам на сапуна Safeguard. Дано рекламите да са верни. Насапунисването не трябва да е обилно! По-добре е предварително да разтворите сапуна във водата. Целият костюм следва да бъде изплакнат обилно след гмуркане. Водата трябва да е хладка или топла, но никога гореща. Кристализиралата сол може да повреди материала. Тук с известно стеснение трябва да отбележим, че изплакването е особено наложително след.... уриниране в костюма. Невъзможно е да свалиш костюма и да го сложиш отново с 20 метра вода под себе си. Да се сдържаш пък, е особено нездравословно. В такива случаи простото изплакване не помага... Никога! Ама, никога не перете костюма в пералнята. Как се правят дребни поправки по костюма?
1 2 3 4 5
Кайтове
Гмуркане
Сноуборд
Скейтбординг
Мотоциклетизъм
Скално катерене