 |
 |
Подплънки |
     Съществува голям избор от подплънки. Повечето от тях вече се предлагат в стандартното изпълнение на костюма. Това са подплънките, запълващи празнината между плешките на гърба, както и тези на лактите и коленете и чатала, където най-често се протрива костюмът. Стандартна е и трапецовидната подплънка на гърдите при костюмите за подводен риболов, предназначена да улесни зареждането на харпуна.
|
Прегънати лакти и колене |
     Както вече бе споменато, това вече е почти стандартна характеристика на костюмите за подводен лов. Тази екстра е особено подходяща за гмуркачи и харпунджии, защото улеснява движенията в лактите и колената. Прави се чрез отнемане на материал от задната и съответно, предна част на колената и лактите. Така ръкавите и крачолите се прегъват под ъгъл около 30°.
Каква дебелина е най-подходяща?
Основно костюмите се предлагат в три дебелини – 3,5 и 7 мм. това е относително, тъй като в повечето случаи 1 мм от дебелината на костюма заема хеланката.
Изборът на дебелина на костюма зависи от многобройни фактори – сезон, климатични условия, индивидуална толерантност на ловеца към студа, продължителност на лова и т.н.
Електронният сайт DiverLink предлага следната таблица, която представя приблизително колко дебел и какъв тип неопренов костюм е подходящ при различни температури:
Оттук следва и логичният извод, че за летните месеци у нас най-универсалното решение е 5мм костюм. Но това не е точно така. Повечето запалени гмуркачи и състезатели използват 7мм неопренови костюми дори и в най-горещите летни месеци. Това е така поради няколко фактора:
- продължителността на лова е рядко по малка от 2 - 3 часа, а при състезание, тя е минимум 5 часа;
- температурата в дълбочина в Черно море рязко намалява поради намалената прозрачност и рязката разлика води е неприятна при тънък костюм. Термоклинът е широк, а в първите и последните месеци на лятото е сравнително на плитко.
- както бе отбелязано, костюмът изтънява с времето;
- в морето охлаждането е по-лесно – достатъчно е да пропуснем вода между нас и костюма и можем да се справим с жегата.
Тук обаче следва да се отбележи, че прекомерното затопляне също може да доведе до опасни последици! Най-подходящо е гмуркачът да има както 5, така и 7-милиметров костюм, като първият ще ползва през лятото за по-кратък (2-3 часа) лов и при по-малки дълбочини
Кой цвят костюм е подходящ?
Това е въпрос, на който трудно може да се отговори еднозначно, но едно е сигурно – цветът на костюма за подводен риболов трябва да осигурява възможно най-ефикасно сливане на ловеца с околната среда.
Мнозина предпочитат класическия цвят на костюма за подводен риболов – черният. Други подходящи едноцветните костюми са сините и зелените. Първите са по-подходящи за практикуващите лов в открито море, където гмуркачът не се спуска до дъното а остава да “виси” в средните водни пластове. Зелените костюми осигуряват прикритие сред водораслите на дъното, а и в по-зеленикава вода (като например тази в сладководните басейни).
Все по-популярни стават костюмите със защитна камуфлажна окраска. Тази шарка отговаря на две задачи – първо осигурява по-пълноценно сливане на тялото на гмуркача с околната среда, а и цветните петна пречат на рибата да възприеме тялото на харпунджията като едно цяло. Те също са най-често с преобладаващ син или зелен цвят, като първият вид десен е изпъстрен с по-светли и дори бели пета за да се имитират отблясъците на морската вода. |
1 2 3 4 5 |
|
 |
 |