Начало
Делтапланеризъм
Парапланеризъм Места Екипировка Галерия Форум
Парашутизъм
Сърф
     Панталоните се различават главно по това дали са тип гащеризон “Лонг Джон” или са с обикновена ниска талия. Първият тип е по-популярен, защото осигурява двоен слой неопрен в зоната на гръдния кош и съответно – повече топлоизолация. Това обаче понякога затруднява дишането и не се харесва на някои хора. Вторият тип е по-подходящ за топлите месеци, когато допълнителната изолация не е толкова необходима. Горнището или “ризата” е се облича след панталона, като го препокрива частично и покрива останалата част на тялото на гмуркача, включително и главата – най-често ризите са със боне, което не може да бъде отделяно, което многократно намалява обмена на вода в костюма. Ризата се закопчава най-често чрез “бобровата опашка” (beaver tail) – лента неопрен с условно трапецовидна форма, в която продължава задният долен край на горнището. Тази опашка се прекарва между краката на ловеца и се закопчава за предната част на ризата. Така тялото на гмуркача е изолирано в най-висока степен.
     Възможно най-точното прилягане на костюма към тялото предполага най-малка загуба на топлина. Отпуснатият костюм ще събира твърде много вода, която тялото няма да успее да затопли.
      На практика гмуркачът няма много голям избор при закупуването на костюм. Той купува конфекция. Затова често хора с по-нестандартни пропорции прибягват до малки поправки в костюмите си. У нас все още липсва възможност да се шият неопренови костюми по поръчка, а дори и в страните, където подводните спортове са индустрия със сериозен пазарен дял, поръчковите костюми са доста по-скъпи. Основните зони на загуба на топлина са подмишниците и главата и врата. Някои автори изчисляват, че главата и вратът са причина за 40% от загубата на топлина във водата. Това прави задължително ползването на боне. Следва да се отбележи и това, че водата отнема телесната топлина 25 пъти по-бързо от въздуха. Твърде свободният костюм на глезените, китките и около лицето ще увеличи и обмена на водата в костюма. Няма по-неприятно усещане от това студена вода периодично да нахлува в костюма! Прекалено стегнатият костюм също не следва да се купува. Стягането затруднява кръвообращението и гмуркачът отново ще мръзне. Затруднено е и дишането, а това е немислимо при свободното гмуркане и подводния лов. На човек, който не е свикнал с носенето на неопренов костюм, обикновено смята, че костюмът му е тесен. Това се отнася особено за по-дебелите костюми, които са и по-нееластични. Костюмът трябва да приляга като втора кожа и ще трябва да свикнете с усещането. Според повечето автори, един от начините да разберем дали костюмът приляга добре е да го обличаме постепенно. Обуйте крачолите на долнището само до колената и се убедете, че не сте го изтеглили твърде нагоре над глезените. После издърпайте нагоре костюма чак до чатала. Проверете дали не виси и дали не остават гънки около чатала. По същият начин се процедира и с горнището. Ръцете се покриват първо до лактите и после до мишниците. Костюмът не трябва да виси и да не е прекалено стегнат. Размерите на костюмите варират при различните производители (както при обувките). Повечето компании обаче прилагат в каталозите си специални таблици, които да ви позволят сравнително точно да определите кой размер костюм носите. На пазара се предлагат редица модификации и допълнения към костюмите, повечето от които се отнасят за тези по поръчка, но все по-често се срещат и при фабричните костюми.
1 2 3 4 5
Кайтове
Гмуркане
Сноуборд
Скейтбординг
Мотоциклетизъм
Скално катерене