Тенис турнирите в Америка предлагат 30 млн. долара
Летните тенис турнири на твърди кортове в Америка, които са включени в US Open Series, заедно със следващия непосредствено след тях US Open предлагат общо над 30 млн. долара под формата на наградни фондове. Десетте състезания от веригите на ATP и WTA в САЩ и Канада подготвят тенисистите за последния, четвърти поред за сезона турнир за Големия шлем в Ню Йорк, като най-добре представилите се в тях имат шанс за солидни бонуси от Откритото първенство на САЩ, чийто награден фонд тази година може да достигне $21.1 млн. Преди година това успя да направи белгийката Ким Клийстерс, която взе най-много точки от US Open Series и впоследствие премията й за титлата от US Open беше почти удвоена до рекордните за индивидуален спорт при жените 2.2 млн. долара.
Подготвителната серия включва общо пет турнира за мъже - в Индианаполис ($600 000), Лос Анджелис ($475 000), Торонто и Синсинати (по $2.45 млн.), четири за жени - в Станфорд и Лос Анджелис (по $600 000), Монреал и Сан Диего (по $1.34 млн.), и един комбиниран в Ню Хейвън ($1.275 млн.). Създаването на сериите преди три години беше рискован ход, който обаче се превърна в огромен успех за американската тенис асоциация (USTA). “Няма нито една негативна реакция. Премиите за играчите нараснаха, доволни са и зрителите, чийто брой нарасна, увеличават се и рейтингите на телевизиите“, коментира изпълнителният директор на USTA Арлен Кантарян. Миналата година US Open Series привлякоха общо 973 000 зрители по трибуните, с пет процента повече от дебютната 2003 г. Нарасналият интерес се отрази положително и на самия US Open, който през 2005 г. беше посетен от рекордните 659 538 фенове. “Проектът е успешен. И тази година ще има новости. На всички турнири ще бъде използвана електронна система, която да помага при спорни ситуации“, констатира Кантарян. Т.нар. ястребово око - десет камери, които заснемат движението на топката и впоследствие могат да го пресъздадат на екран чрез компютърна симулация - ще бъде монтирано на двата най-големи корта. Въвеждането на системата обаче увеличава разходите на организаторите. В Индианаполис например са инвестирани 40 000 долара за два големи плоски екрана на централния корт. Там в неделя вечерта завърши първият турнир от сериите, като на финала се срещнаха двама американци, а мачът завърши с победа на Джеймс Блейк срещу Анди Родик с 4:6, 6:4, 7:6 (7:5).
Южна Америка води ЕС и САЩ по производство на автомобили
Докато производството на автомобили в САЩ бележи ръст от 2%, а в страните-членки на ЕС, той е 1,5%, то броят на произведените автомобили в Южна Америка се е увеличил с 18%.
По данни на Международната организация на автомобилните производители (OICA), за първите шест месеца на 2006 г. производството на автомобили в света се е увеличило спрямо същия период на 2005 г. с 6% (около 2 милиона автомобила) и е достигнало 35,4 милиона автомобила. Очаква се до края на годината да бъдат произведени над 70 милиона автомобила.
Всяка година автомобилната индустрия инвестира около 70 милиарда евро за научноизследователска и развойна дейност. Повече от 9 милиона човека са заетите непосредствено в компаниите от бранша. Няколко пъти по-голям е броят на хората, които изкарват прехраната си в свързани с автомобилната индустрия дейности.
Водещо място в производството на автомобили заемат САЩ с 6,1 милиона броя за първите шест месеца на годината, следвани от Япония с 5,7 милиона, Китай - 3,6 милиона, Германия - 3 милиона, и Южна Корея - 2 милиона.
В страните от Източна Европа, които не са членове на ЕС, увеличението е с 5,4%, в Япония – 4%, а в Южна Корея – 5,5%. В останалите държави в Азия производството на автомобили достигна неимоверен ръст от 18,5%, като най-високите показатели са регистрирани в Китай и Индия.
|
|