Обобщение

Съществуването на електромагнитни вълни е следствие от две основни електромагнитни явления:
1. Променливото магнитно поле създава електрично поле.
2. Променливото електрично поле създава магнитно поле.
Затова неподвижните заряди и постоянните токове не излъчват електромагнитни вълни. За да излъчват, зарядите трябва да се движат с ускорение. Ускорително движение (трептене) извършват например свободните електрони в предавателната радиоантена, когато по нея тече високочестотен променлив ток. Този ток създава променливо магнитно поле, което от своя страна поражда променливо електрично поле. Двете полета са взаимно свързани и се разпространяват в пространството като електромагнитна вълна, която пренася енергия! Интензитетът Е на електричното поле на вълната и индукцията В на нейното магнитно поле във всяка точка от пространството са взаимно перпендикулярни и едновременно с това са перпендикулярни на посоката на разпространение на вълната.
Във вакуум всички електромагнитни вълни, включително и видимата светлина, имат една и съща скорост. Скоростта на светлината във вакуум е една от основните физични константи. Тя се приема за точно равна на с = 299 792 458 m/s и се използва за еталон, чрез който се дава определение на единицата за дължина метър: Един метър е дължината на пътя, изминат от светлината във вакуум за интервал от време 1/299 792 458 секунди.
Небесната дъга, която наблюдаваме след дъжд, представлява спектър на видимата светлина. Спектърът на електромагнитните вълни, или както по някога го наричат „дъгата на Максуел", е много по-широк. Видимата светлина заема само една много малка част от него. Припомнете си названията на останалите части от спектъра. Дайте по един или два примера за източници на електромагнитни вълни от всяка част на спектъра. Илюстрирайте с примери приложението на тези вълни.

Атанас Илиев Вичко Чолаков WebCounter Школа А&Б